ДИК расправа за измените на Роковникот за извршување на изборните дејствија

Од:

Државната изборна комисија на денешната седница го разгледува Предлог – Роковникот за измена и дополнување на Роковникот за примена на роковите за извршување на изборните дејствија за спроведување на Локалните избори 2013 година за членови на советите на општините и советот на град Скопје и за градоначалници на општините и за градоначалник на градот Скопје согласно Законот за дополнување на Изборниот законик.

На дневен ред се Информацијата во врска со постапката за потпишување на избирачкиот список, Информацијата во врска со пристигнатите решенија од Комисијата за верификација на факти, како и барањата за акредитации на набљудувачи за локалните избори 2013 година.

Членовите на ДИК ќе ги разгледаат и Предлог – Одлуката за измена и дополнување на Годишниот план за вкупните потреби за јавни набавки во 2013 година на Државната изборна комисија, како и постапувањето по Заклучокот на Владата на Република Македонија од 120–та седница во врска со задолжувањето на ДИК за осигурување на имотот.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

eleven − 3 =