ДИК пресече: Истражниот судија нема право да одземе изборен материјал за време на изборниот процес

Од:

По расправа и убедување со шест гласа „за“ и со еден „против“, Државната изборна комисија донесе заклучок дека истражниот судија во Куманово ќе може да направи увид во избирачкиот список но само во простоиите на општинската изборна комисија.

Истражниот судија да го не смее да го одземе избирачкиот материјал додека трае изборниот процес.

Увидот, истражниот судија треба да го направи во присуство на преставници на политичките партии, меѓународни набљудувачи, а ќе се однесува само за спорните 9 лица, за кои има основано сомнение дека го прекршиле Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Во Португалија заразените и оние во изолација ќе може да гласаат на изборите на 30 јануари

А1он

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

1 comment

kumanovac 10/04/2013 - 21:18 at 21:18

Да тоа е така во сите правни држави,но ние сме со светлосни години од правна држава,а воопшто и од држава па према тоа се е можно.

Reply

Leave a Comment

sixteen + 17 =