ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Од:

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

Членовите на Комисијата ќе продолжат со разгледување на приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар, вкупно 66. Потоа, треба да бидат разгледани 17-те приговори исто така на ВМРО-ДПМНЕ за Струга. Последни за разгледување се 252 приговори за 15 општини поднесени од СДСМ и коалицијата.

ДИК досега нема прифатено ниту еден приговор поднесен од партиите. Одбиени се 30 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, 16 на НДП, 4 на ДУИ и 2 на ДПА.

Управниот суд до сабота до 19 часот треба донесе решенија по евентуалните жалби од политичките партии на одлуките на ДИК.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

eighteen − seventeen =