ДИК го откри „бугарскиот воз“ на изборите

Од:

Зијадин Села од ДПА е градоначалник на Струга. По долга, мачна и жестока расправа, резултат од гласањето во Државната изборна комисија е дека прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ не влијаат на конечниот резултат.

dobivaj vesti na viber

Државната изборна комисија ги отвори и гласачките материјали од избирачките места 1882, 1885 и 1911 од општина Струга. На изборното место 1911 пронајдено е гласачко ливче од изборното место 1885, при што е констатиран фалсификат.

Исто така, фалсификувано гласачко ливче е пронајдено и во изборното место 1882.

На едното од сомнителните фалсификувани гласачки ливчиња заокружен е кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, додека на другото каднидатот на ДПА.

Дел од членовите на ДИК остро реагираа, констатирајќи дека со ова се докажува дека имало „бугарски воз“ или како што го нарекоа фатен е „дивиот зајак“. Ова велат се случувало и во други избирачки места во Република Македонија.

ДИК ги разгледа и ги отфрли и приговорите на СДСМ. Сега на потег е Управниот суд, чија одлука по жалбите е конечна.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

16 − eleven =