Дете од Скопје дошло со пластичен пиштол во школо и го вперувал кон учениците

Од:

Дете, ученик во основно училиште во Скопје вчера дошло на училиште со пластичен пиштол.

Пиштолот го вперувал кон учениците по што била известена и директорката.

Детето, откако дошла директорката и го предал пиштолот – играчка. Повикани биле веднаш неговите родители но и полицијата и надлежните служби од Центарот за социјални работи.

Од МВР за А1он го потврдија настанот.

Полициски службеници веднаш излегле на терен и во просториите на училиштето бил извршен разговор со малолетникот во присуство на неговите родители, педагог, психолог и директорката на училиштето

„На 05.05.2023 околу 12 часот во просториите на основно училиште на подрачјето на Чаир, Скопје, полициски службеници во присуство на родители, педагог, психолог и директорката на училиштето извршиле службен разговор со малолетник-ученик во училиштето, постапувајќи по претходна пријава од директорката на училиштето  дека извадил пластичен пиштол (играчка) и го насочил кон други ученици, а потоа и го предал на неа. “ велат од МВР за А1он

И за овој случај известен е дежурен јавен обвинител за малолетници, како и Центарот за социјални работи за натамошно постапување.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Змија на кејот на Вардар во Скопје: Топлото време ги раздвижи змиите

А1он

Дете е избодено до смрт во расправија меѓу двајца мажи на улица во Чешка

Насилство во Скопје: Со автомобил му го попречи патот, па му се закануваше со пиштол

Горан Наумовски

МВР уапси скопјанец: Уценувал познаничка со наводни компромитирачки фотографии

Обид за убиство во Нови Сад: Во напуштена куќа двапати избоден маж во стомакот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Поради пожар под мостот „Беласица“, сообраќајот пренасочен по другите улици

Горан Наумовски