Десет мигранти откриени во камион на царинскиот терминал во Тетово

Од:

Во приколка од камион во кругот на тетовскиот царински терминал биле најдени 10 мигранти од Ирак, Пакистан и Бангладеш денес околу 12 часот, информираат од СВР Тетово.

Возачот и мигрантите се приведени и против нив ќе биде покрената постапка.

Во Секторот за внатрешни работи Тетово, од Царинската управа било пријавено дека мигрантите се најдени во приколката во товарно возило „мерцедес“, со тетовски регистарски ознаки, сопственост на правно лице од Тетово, а управувано од А.С.(25) од село Горно Седларце, тетовско.

Возилото било во кругот на царински терминал. Мигрантите и возачот на возилото биле лишени од слобода и задржани во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка, информираат од СВР Тетово.

Мигрантите се на возраст од 15  до 49  години.

Би можело да ве интересира

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

А1он

Десетици мигранти скокнале од спасувачки брод и се обиделе да пливаат до Палермо

А1он

Крај железничката пруга Гевгелија – Скопје во Велес, пронајдени 22 мигранти

Ана Ололовска

34-годишен тетовец доби 30 дена притвор, полицајците во долната облека му нашле 45 грама марихуана

А1он

Грција: Ако не сакаат, мигрантите на Лезбос насила ќе бидат префрлени во новиот камп

А1он

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

Ана Ололовска