(ВИДЕО) Деркоски: Сиљановска освои 309.799, Пендаровски 310.751 и Река 75.519

Од:

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, соопшти дека се обработени 96.92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто од гласачите.

Тој рече дека важечки се 696.467, а 31.585 се неважечки. Според податоците од ДИК, кандидатот Блерим Река освоил 75.519, Гордана Сиљановска Давкова 309.799, а Стево Пендаровски 310.751 гласови.

„Денешниот ден помина во мирна атмосфера, без посериозни забелешки од набљудувачите, органзиравме фер и коректен изборен ден. Во втор круг влагаат Сиљановска и Пендаровски“ рече Деркоски.

Ова се првични неофицијални резултати пристигнати до ДИК преку електронски пат и дека во текот на ноќта Државната комисија ќе продолжи со обработка на податоците, како и дека официјалните резултатит се очекуваат во текот на утрешниот или наредните денови, доколку има потреба од приговори или прегласување на некои места.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова