Ден на воздухопловниот ВИНГ

Од:

Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе се обрати на свеченоста по повод одбележувањето на 10 Јуни – Денот на воздухопловниот ВИНГ.

Во рамки на свеченоста во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, доколку дозволат временските услови, е предвидена демонстрација на летање од страна на авијацијата на Армијата, како и прелет на авионите Ф-16 кои го изведуваат редовното воздушно патролирање на НАТО над нашата територија кое почна со нашето полноправно членство, а кое согласно техничкиот аранжман го реализира военото воздухопловство на Република Грција.

Надлетувањето над Скопје со група на воздухплови, како што е најавено, ќе се одржи од 12 до 13 часот. Групата ќе биде формирана од девет воздухоплови и е планирано да лета во формација 3-2-2-2 и тоа: три хеликоптери Ми-17 – водител на група, два хеликоптера Ми-24, два хеликоптери Bell-206 и два авиони ZLIN-242L.

– Се надеваме дека граѓаните на Град Скопје ќе уживаат во прелетот на воздухопловите на Армијата на Република Северна Македонија. Од името на сите припадници на Воздухопловниот ВИНГ, во време на светската пандемија од КОВИД-19, на граѓаните на Република Северна Македонија им посакуваме да останат во добро здравје и ведар дух, да ги почитуваат препораките за заштита, а на сите заболени им посакуваме поскоро оздравување и закрепнување, стои во писмената изјава на мајор Сашо Павловски.

Би можело да ве интересира

Миле Гламчевски – резервен капетан на Армијата на Австралија со македонско потекло одликуван во Камбоџа

Ана Ололовска

Шекеринска и Димитров на 22-от Меѓународен симпозиум „Сими”

Ана Ололовска

На Криволак уништени 1.150 убојни средства

Ана Ололовска

Македонски војници до крајот на годинава ќе бидат распоредени во Косово како дел од КФОР

А1он

ВИДЕО: Пендаровски во посета на баталјонот за воено-медицинска поддршка

Ана Ололовска

На Криволак уништени гранати од Првата и Втората светска војна

Ана Ололовска