Демонстрантите ја урнаа барикадата и го каменуваат Собранието

Од:

Група демонстранти успеаја да ја урнат металната ограда пред згрaдата на Собранието на Македонија. Други пак кон бројните полициски сили фрлаа петарди, камења, факели и шишиња со вода.

dobivaj vesti na viber

Бројните полициски сили кои беа пред Собранието се поставија во формација за да се заштитат од предметите кои летаат кон нив.

Поединци се доближија до полицајците и удираа во заштитните штитници. Од фрлените трвди предмети настрада неколку прозори од македонскиот Парламент.

Би можело да ве интересира

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Ристески: Ни мртов нема да гласам за ова, да ви се мочам во предавничкиот договор

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ