Демократски сојуз бара одложување на пописот

Од:

Пописот да се одложи најмалку до месец јуни или на неопределено време, да се обезбеди политички консензус за времето на одржување на истиот, а во меѓувреме попишувачите да се вакцинираат – ова се позициите на Демократскиот Сојуз во врска со претстојниот попис рече денеска на прес конференција претседателот на Партијата, Павле Трајанов.

„Демократскиот сојуз предлага одложување на пописот поради тоа што: се влошува епидемиолошката состојба, вирусот се шири, има голем број на заразени, здравствените капацитети се исполнети, со имунизацијата се касни (нема вакцини), иселениците, Македонци досега не се попишаа, голем број на граѓани најавуваат дека нема да ги примат попишувачите во своите домови, опозициските партии од македонскиот блок бараат одложување или негово бојкотирање. Сето ова укажува дека пописот нема да биде успешен, а резултатите ќе дадат искривена слика на состојбите, посебно на оние за вкупниот број на населението и нивната етничка припадност“ – вели Трајанов.

Би можело да ве интересира

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората

А1он

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во општините

А1он

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

А1он

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он

Попис 2021 – за девет дена попишани над половина милион граѓани

Ана Ололовска

Попишани над 400 000 граѓани, само вчера 111 186

Ана Ололовска