Делегација на Вооружените сили на Италија во посета на земјава

Од:

Делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Италија, предводена од началникот на ГШ на ВС, генерал Енцо Вичијарели, престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија.

Генерал Вичијарели денеска во Министерството за одбрана и Генералштабот ќе оствари средба со својот домаќин, началникот на ГШ, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, и со министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Главни теми на средбата ќе бидат унапредување на билатералната воена соработка, трансформација на Армијата на Република Северна Македонија и искуствата од учеството во меѓународните мисии.

По активностите во Генералштабот, генералот Вичијарели ќе оствари средба со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Војниците кои се враќаат од мисии во странство ќе бидат во карантин

А1он

Артилериска стрелба по повод приемот во НАТО

А1он

Почесна артилериска стрелба по повод приемот во НАТО

Ана Ололовска

Седум армиски припадници утре се враќаат од мисијата во Авганистан

Ана Ололовска

Пендаровски брифиран за активностите на армиските единици ангажирани во услови на вонредна состојба

Ана Ололовска

Армијата од денеска се вклучува во обезбедувањето на објектите од витално значење

А1он