Дел од младите социјaлдемократи бараат оставка од Црвенковски

Од:

Поранешниот генерален секретар на Социјалдемократската младина (СДММ) Михаил Младеновски заедно со група млади луѓе денеска побараа оставка од претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски и најавија дека на претстојните локални избори ќе настапат со независни кандидатски листи, незадоволни од последните одлуки на раководството на матичната партија.

dobivaj vesti na viber

– Како млади социјалдемократи не се согласуваме со последните одлуки на раководството на СДСМ и повторуваме дека тоа се одлуки само на раководството. Застануваме на страната на социјалдмократските вредности, односно на страната на обесправените лица во оваа држава … Сметаме дека раководството на СДСМ нема капацитет да учествува на следните локални избори. Поради тоа и поради низа други политики со кои како млади луѓе не се согласуваме, одлучивме да настапиме независно со кандидатски листи, изјави поранешниот генерален секретар на СДМM Михаил Младеновски, кој е кандидат за независна советничка листа за Општина Центар.

Младите социјалдемократи незадоволството од работата на Црвенковски го изразија и преку акција насловена „Денар за Бранко“, што ја организираа на плоштадот „Македонија“ во Скопје.

Акцијата, според Младеновски, симболично означува дека на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски му се важни само моќта и парите.

Би можело да ве интересира

Божиновска: ДКСК да постапи по незаконското поставување на Велковски за секретар на Град Скопје

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

СДСМ: Незаконски поставениот генерален секретар на Град Скопја да поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

(ВИДЕО) Георгиевски: Националниот план за храна дава резултати, силно го помагаме производството на стратешки култури

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии

Ана Ололовска

13 comments

petre 14/01/2013 - 14:41 at 14:41

Ne znam samo kako nekolku lica mozat da se deklarirat
kako mladite na sdsm,
Nezadovolnite Gragani na Makedonija
na slednite Parlamentarni Izbori ke go kaznat Rezimot na DPMNE
i pokraj site mediumski manipulacii
sekoj znae deka doma edvaj mesec za mesec pominuva,
ili kako so ke kaze eden ans poznat makedonski pisatel
Kupi Den Pomini(Krpen Zivot)

Reply
vladimir 14/01/2013 - 14:41 at 14:41

pa dali se ovie normalni? koga cela opozicija se sobira proti ovoj rezim, tie izleguvaat protiv maticnata partija i protiv opozicijata! neka kazat sto i kolku im e veteno od dpmne da napravat raskol vo opozicijata.ako ne bese branko na celo na sdsm neznam koj ke imase hrabros da sedne da pregovara so 3 te desni partii vo opoziciskiot blok i koj ke go krenese narodot protiv ovaa epidemija

Reply
Jana 14/01/2013 - 14:44 at 14:44

Prosto ve sozaluvam mladi so prodadeni dusicki.I vie ste od onie nisaj vrata zemaj plata drugo nema bez idea ste .Odrabotuvate za nekoja sitna para sto ke vi ja frli vlasta .Nemojte da se brukate otidete vo studentsjite domovi kaj studentite i prasajte gi kakoprezivuvaat na ovie minusni temperaturi bez parno.Ste ja pogresile adresata, ne se brukajte ve molam..

Reply
Igor Spirov 14/01/2013 - 14:50 at 14:50

Ovde nema ni eden socijaldemokrat,decata se po nalog na Mijalkov ,izlezeni da tresata zeleni.

Reply
Peki 14/01/2013 - 15:59 at 15:59

Abe deca, providni ste stom vo ovie momenti se glupirate protiv covekov. Poznavam mnogu dpmne clenovi sto se zgrozeni od celokupnava sostojba vo drzavata , blagodarenie na gruevski pa nikoj nema SMELOST da izleze vaka. Mozebi se raboti za prisila no znajte deka ke zavrsite kako Filip Petrovski i onoj Dodovski od NP

Reply
Debar 14/01/2013 - 17:22 at 17:22

AJ dosta glumite i kazete kolku ve plati Grujo za da izlezete so vakvi cirkusi

Reply
BB 14/01/2013 - 17:41 at 17:41

dvajca bez trojca mnogu providno………… ne drzi………

Reply
неготинчанец 14/01/2013 - 19:34 at 19:34

Неможат вакви беди бедосани да се претставуваат како социјалдемократи …

Reply
tanja 14/01/2013 - 20:57 at 20:57

Pa ednostavno gi zalam ovie mladi luge naterani da protestiraat a i samite neznaat zosto. Pa ako ste tolku hrabi i sigurni formirajte si svoja partija ne go spomnuvajte SDSM. Bedno i mizerno od mladi luge bez svoj licen identitet i kredibilitet.

Reply
BB 15/01/2013 - 00:48 at 00:48

se zivo zadushija i sega seat nevistini i izmislici

Reply
Brane+ 15/01/2013 - 00:54 at 00:54

So sreca denes 10 dusi utre 50 za nekoja nedela 1000 pa za brzo vreme so iljadnici i stotici iljadnici.OTPOR protiv Branko i oligarsite sto 20 godini nesaket da slusnet za novi promeni vo partijata i novi mladi sili ,ce izumret ama nesaket nekoj mlad da dojdit a i mladinata od SDSM ce ostarit samo kako lepaci na reklami na izbori .Napred MLADINCI na SDSM vo vas e idninata.

Reply
Aleksandar 15/01/2013 - 11:38 at 11:38

Кога ги гледаме настаните во Македонија,во прв план го гледаме судирот меѓу позицијата и опозицијата.Но суштински ни недостасува една битна компонента.Позицијата да го искаже својот концепт за иднината на Македонија/за стопанство,внатрешно уредување и тн./ а опзицијата својот.Позицијата гледаме дека концептот кој го понуди веке се троши,ниеден параметар кој е битен за гласачите/пораст,вработување,трошоци на живеење …/не е во позитива,но опозицијата исто така треба да ни даде јасни ставови “а што после Грујо“,ако нема идеја,зошто нови избори.
Младите членови и во едната и во другата партија подобро е да се изградуваат лично, одколку уште невлезени во политиката да бараат министерски места.Од пионерчиња министри гледаме што бива секој ден.

Reply

Leave a Comment

two × 5 =