Дел од Кавадарци и Кавадаречко утрово без вода за пиење

Од:

Дел од Кавадарци и неколку населени места во Кавадаречко утринава останаа без вода за пиење. Вода нема да има до 15 часот, информира раководителот на работната единица водовод и канализација при Јавното претпријатие „Комуналец“, Марјан Прескакулев.

– Водата е сопрена бидејќи поставуваме нова шахта со далечинско управување –поврзување во скада систем. Тоа значи дека отсега па натаму со далечиснко преку монитори и посебен систем кој е сместен во просториите на „Комуналец“ ќе се следи притисокот и протокот на водата. Со тоа ќе добиеме урамнотежување на притисокот на вода во водоводниот систем, а ќе ги намалиме и техничките загуби на водата, појасни Прескакулев.

Во моментов без вода се жителите од ниската зона покрај реката Луда Мара во Кавадарци, населбата Глишиќ и селото Марена, како и индустрискиот дел од селото Сопот.

Би можело да ве интересира

Без вода неколку улици во Центар и Карпош

Ана Ололовска

Без вода жителите од населбата Долно Лисиче

Ана Ололовска

Водата во главниот канал во Венеција стана флуоресцентно зелена

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Kавадаречки ученици туркаа автобус на екскурзија во Франција, Јанчев: Надлежните да проверуваат лиценци

Ана Ололовска

Дел од улицата „Никола Парапунов“ во Карпош без вода

Ана Ололовска

Апелација ја потврди пресудата од 20 години затвор за кавадарчанецот Хамза Сафет за убиство

Горан Наумовски