Децата преку наука ја чуваат животната средина

Од:

Веќе 10 години, секој викенд, децата во Гевгелија организирани од Фондацијата Аполонија имаат активности за почиста и поздрава животна средина. Тие секоја недела садат дрвја, одгледуваат цвеќиња, собираат ѓубре и отпад за рециклирање.

По 10 години градот е навистина далеку почист. Творец на идејата е швеѓанката Мариа Клинг, кој ја предводи фондацијата и која се залага децата да имаат научен пристап во справување со предизвиците за чиста околина. Токму затоа преставници на фондацијата имаа обука во Солун, за да ги совладаат научните техники кои сега ги пренесуваат на децата во Гевгелија.

Овој начин на неформална, но сосема релевантна едукација, ја надоместува празнината кај децата, која не можат да ја пополнат образовните институции.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ

Трошоците за заштита на животната средина лани изнесувале 7 840 633 000 денари

Во Витаминка одбележан почетокот на школската година и 45 години од создавањето на Стоби флипс

А1он

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов

Децата кои ја преживеаја авионската несреќа и талкаа низ џунгла се отпуштени од болница

Кумановка ги оставила трите деца кај мајка си пред три месеци и не се вратила