Дебранец узурпирал земјиште во сопственост на ЕСМ

Од:

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на Дебар поради узурпација на земјиште покрај Дебарско Езеро.

-Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „узурпација на недвижности“, ОВР Дебар поднесе кривична пријава против А.К.(67) од Дебар. На катарстарска парцела во површина од околу 300 метри квадратни покрај Дебарското Езеро, тој неовластено поставил плетена жичана ограда, на штета на АД „ЕСМ“-Скопје, информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Додаде дека на овој начн А.К. противправно се стекнал со имотна корист од 594.000 денари.

Ова не е прв случај на узурпација на земјиште покрај брегот на езерото, кое главно е во државна сопственост, на што во неколку наврати предупредуваа и дел од членовите на Советот на општина Дебар.

Како што изјавија, и покај тоа што сите изградени објекти биле дивоградби, дел од нив се веќе легализирани, за што побараа одржување посебна седница за овој проблем.

Би можело да ве интересира

Укината забраната за сообраќај на патот Дебар-Маврово

ВИДЕО: Дупка длабока 20 метри се отвори на патот Маврово-Дебар

Кристијан Ландов

Дупка длабока 10 метри го затвори патот Дебар-Маврово

Катерина Павлова-Николовска

Кривична пријава за жител на Отишани за узурпација на државно земјиште

А1он

Ковачевски: АД ЕСМ е гарант и стабилизатор на цената на електричната енергија, објавуваме меѓународен повик за набавка на јаглен

Ана Ололовска

Кривични пријави за жители на Дебар за узурпација на земјиште во државна сопственост

А1он