Давутоглу ќе биде почесен доктор на науки на УКИМ

Од:

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска попладне на свечена седница на Универзитетскиот сенат ќе му додели титула почесен доктор (doctor honoris causa) на Ахмет Давутоглу, министер за надворешни работи на Република Турција.

Шефот на турската дипломатија вечер ќе има средба со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Тој ќе престојува и утре во Скопје и ќе има средби со премиерот Никола Груевски, со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски. 

Ахмет Давутоглу е доктор по политички науки и меѓународни односи и поранешен универзитетски професор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Експлозија во фабрика за ракети во Турција, загинаа пет работници

Ана Ололовска

Ердоган го назначи Калин за шеф на државната разузнавачка служба

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ердоган положи заклетва за нов претседателски мандат: На чело на Турција уште пет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу