Ципрас му честитал на Заев за членството во НАТО и одлуката за почеток на преговори со ЕУ

Од:

Лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас во телефонскиот разговор со претседателот на СДСМ Зоран Заев му ја честитал одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО.

„Господинот Ципрас му честиташе на господинот Заев и според истите извори истакна дека никој немаше да им верува на нив, на Никос Коѕијас или на Никола Димитров, ако пред три години кажеа дека ќе се случи сето ова. „Дека во една ЕУ што се наоѓа во длабока криза, каде што преовладуваат национализмот и националната изолација пораката за стабилност, меѓусебно почитување и надеж, ќе дојдеше од Балканот, особено од прогресивните сили од двете земји“, објави грчката новинска агенција.

Според истите информации двајцата поранешни премиери истакнале дека овие работи во регионот се уште поважни, сега, кога најважното е сите да се мобилизираат во справувањето со пандемијата.

Поранешниот македонски премиер Зоран Заев, според АНА-МПА, ја потенцирал важноста на чекорите преземени од нашата земја за билатералните односи, за регионот и за Европа и додал дека прогресивните сили од двете земји дале пример за Европа, особено во тешките моменти.

Би можело да ве интересира

Повик од ЕУ до Западен Балкан за потесна соработка во граничното управување

А1он

ИРИ: 74 отсто од граѓаните го поддржуваат пристапувањето кон ЕУ

Ана Ололовска

Србија сака да покрие дел од трошоците од пандемијата со помош на Фондот за солидарност на ЕУ

А1он

Жбогар: Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не можам да кажам што ќе содржи

Ана Ололовска

Преговарачката рамка во јуни, старт на преговорите наесен

Ана Ололовска

ЕУ го поздрави формирањето на новата косовска Влада

А1он