Членовите на ДИК ке „ќарат“ продолжување на мандатот

Од:

Власта и опозиција се согласија, на денешната собраниска седница да го продолжат шестмесечниот мандат на членовите на Државната изборна комисија.

dobivaj vesti na viber

Овој состав ќе продолжи до изборот на нов состав, но не подолго од две години .Ова е решението на измените во Изборниот законик зад кој како предлагачи застанаа сите парламентарни партии.
Ова се прави за да нема законски вакуум и да нема ДИК кој ќе ги спроведе претседателските избори во април 2019 година. Шестмесечниот мандат на актуелниот состав истекува на почетокот на месец јануари.

Пратениците со кои разговаравме велат дека измената се прави бидејќи мандатот на постојниот состав на ДИК трае некаде до втори јануари.

Барање на Рајнхард Прибе е членовите на ДИК да бидат професионални а не партиски лица, но власта и опозицијата не успеаја да најдат заеднички јазик за ова прашање. Иако сите велат дека се залагаат и ги прифаќаат забелешките на Прибе, сепак партиските работни групи задолжени за ова значајно прашање без договор ги прекинале комуникациите за корекција во Изборниот законик. Сепак роковите газат и тие мораат повторно да седнат и да се договорат. Отворено е и прашањата дали т.н. Пржинска влада ќе се примени и за претседателски и за локални избори или ќе важи само за парламентарни избори но и неколкуте варијанти за нов изборен модел.

Би можело да ве интересира

Стојаноска: Џафери се изживува со пратениците

Законот за кој имаше тепачка и хаос остана неизгласан, извесно е дека судиите и обвинителите ќе одат во пензија

Кристијан Ландов

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

Орце Костов

Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

Орце Костов

Мицевски: Ова е јасен показател дека СДСМ и ДУИ го губат тлото под нозе, а целата јавност е сведок на тоа дека пред полноќ ќе носат штетен закон за сите граѓани

А1он

Ковачевски: Пратеник вчера снимаше пратеничка на 15 сантиметри од деколтето, не знам што ќе прави со снимката

Кристијан Ландов