Цановски и со советници на листата за Струга

Од:

Четворица членови на ПЕИ на Фијат Цановски се најдоа на советничката листа со ДУИ за Струга. ПЕИ доби високи позиции во заедничката советничка листа. На второто место е Адем Демишоски, број 7 е Недим Цаноски, број 8 е Ајет Кариманоски, и број 13 е Беким Салоски. Висок партиски фунцкионер од ПЕИ, кој инсистираше на анонимност за А1 ја потврди веста, но рече дека не може да се зборува за никаква коалиција со ДУИ за Струга

„Да тоа се наши членови , но коалиција со ДУИ се уште не е потпишана и не е потврдена и немаме договор за целосна соработка со нив. Тоа е направено на инсистирање на членови од партијата, кои сакаа да бидат дел од советничката листа, за да не се пропуштат целосно изборите и затоа се ставени на таа листа.Ова не значи дека излегуваме од коалиција со СДСМ, ние остануваме во опозициониот фронт на централно ниво. Како понатаму ќе се одвиваат работите ќе одлучат органите на партијата. За Ростуше извадивме кандидат колку да го запазиме рокот , но дали ќе одиме на избори ќе видиме понатаму. Овие што се на листата за Струга се наши членови, но ако се повлекуваме целосно, можат и тие да се повлечат понатаму. Ништо не треба да биде изненадување. Ќе почекаме да видеме какви ќе бидат понатамошните случувања, по што ќе се донесе конечна одлука“ рече висок партиски функционер на ПЕИ.

Останува нејасно како двајцата најголеми противници Цановски и Мерко кој е претседател на изборниот штаб на ДУИ за Струга можат да соработуваат. На листата на ДУИ за Струга на високото трето место е и ќерката на Рамиз Мерко, градоначалникот во заминување, Назмије Мерко Забзуни. Синоќа портпаролот на ДУИ, Бујар Османи изјави дека на ниво на Македонија Мерко и Ахмети имале договорено соработка, односно ДУИ да го поддржи кандидатот на ПЕИ во Ростуше, додека ПЕИ кандидатот на ДУИ во Струга, што е спротивно од изјавите кои пристигнуваат од ПЕИ.

Би можело да ве интересира

Затворени гласачките места во Косово

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Власта предлага во Србија на 3 април да се одржат редовни избори за претседател, за градот Белград и вонредни парламентарни избори

А1он

Кандидати на ВМРО-ДПМНЕ: Две жени и четворица мажи можни кандидати за градоначалници во скопски општини

Кристијан Ландов

Експратеникот Стојкоски можен кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ

ДКСК: Огласите за вработување непосредно пред Локалните избори не се во духот на доброто управување

А1он

12 comments

fasfasf 17/02/2013 - 17:32 at 17:32

Lapna voda pei vo labunista

Reply
торбеш 17/02/2013 - 17:33 at 17:33

Што би рекол Амди Бајрам, уште еден “Гол со пета” за Бранко…

Reply
Miki 17/02/2013 - 17:46 at 17:46

Kako ne mu e sram? Pa svat mu Velija e klasa za ovoj.Velija pokaza deka ne maz, ne se ispazari so vlasta i zatoa toj i familijata se vo zatvore se uete. More neka mu srusat se stom vaka kukavicki igra. Predavnik…

Reply
jovica 17/02/2013 - 18:34 at 18:34

trocevka!!!I so grujo i so branko, sega so uck

Reply
goran 17/02/2013 - 19:28 at 19:28

abe sdsm kako da ostana sam ajde stecaen upravnik tamu nema koj da sponzorira vise ,a dali na 24 penzionerot ke ja vrati precedatelskata penzija hahahah kako ne ke gi zaebe site bravo za stevce uvide deka odi u propast sdsm branko raboti za dpmne

Reply
neutralen 17/02/2013 - 19:39 at 19:39

bravo canoski vo politikata nema emocii ima samo interes .dojde i toj ocekuvan den koga pei e vazen faktor vo zasega zapadna makedonija a so uste pomudra politika vie ke bidete politicka partija koi site ke ve respektiraat.moj sovet sorabotuvaj uste poveke so albanskiot blok vie znaete zasto. pozdrav.

Reply
oktisi 17/02/2013 - 21:54 at 21:54

CEL Oktisi e so PEI samo napred sega ke bideme na vlast

Reply
struzanec 18/02/2013 - 00:39 at 00:39

Bravo bate!!! Sega stavete si po edno albansko zname na kukite kako sto imavte za 100god od znameto tamu i ucete si na albanski!

Reply
Struzanec 18/02/2013 - 00:40 at 00:40

Mnogu luge vo Struga ke se iznenadat koga ke pobedi kandidatot na DPA Zijadin Sela,Ahmeti toa go znae,nema sansi i vo Kiveco i vo Struga da pobedi DUI, aj razmisluvajte uste ednas,zosto DPA ne se kandidira vo Kicevo..?

Reply
Musliman od Labunista 18/02/2013 - 01:12 at 01:12

Zaradi inaet na Fijat Canovski nema da glasam za DUI…

Reply
miki 18/02/2013 - 12:21 at 12:21

Bravo be canovski alal da ti e,mu pokaza na ovie komunjarite deka si ja izbra pravata strana

Reply
або 18/02/2013 - 17:16 at 17:16

Ќе се гради Космос, ке се гради одново.

Reply

Leave a Comment

19 − seven =