Цаноски: ПЕИ останува во здружената опозиција и покрај кандидатурата за Маврово Ростуше

Од:

Лидерот на Партијата за европска иднина (ПЕИ) Фијат Цаноски денеска соопшти дека без оглед на кандидатурата на Зунун Зунуни за градоначалник на Општина Маврово Ростуше, ПЕИ останува дел од здружената опозиција „Сојуз за иднината“.

– Бидејќи се работи за специфична општина за етничката заедница на која припаѓаме, апелираме до граѓаните и јавноста да имаат разбирање за нашата постапка во Маврово-Росуше, бидејќи оваа кандидатура не значи дека не се согласуваме со генералната одлука за бојкот на претстојните локални изброи, наведува Цаноски во соопштение.

Пратениците на ПЕИ, се вели во соопштениетио, ги депонираа своите оставки со што јасно и недвосмислено потврдуваме дека на 24 март, заедно со сите други наши колеги од опозицијата, ќе ги вратиме нашите мандати

Би можело да ве интересира

Затворени гласачките места во Косово

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Власта предлага во Србија на 3 април да се одржат редовни избори за претседател, за градот Белград и вонредни парламентарни избори

А1он

Кандидати на ВМРО-ДПМНЕ: Две жени и четворица мажи можни кандидати за градоначалници во скопски општини

Кристијан Ландов

Експратеникот Стојкоски можен кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ

ДКСК: Огласите за вработување непосредно пред Локалните избори не се во духот на доброто управување

А1он

Leave a Comment

seventeen + three =