Бугарското МНР го осуди сквернавењето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар: Ваквите настани засекогаш да станат минато

Од:

Бугарското Министерство за надворешни работи го осуди јавното сквернавење на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Бугарија и С. Македонија во Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Говорот на омраза против Бугарија и Бугарите од трибините на националниот стадион во Скопје претставува недвосмислено негирање на основните вредности на современите демократски општества и јасно е во спротивност со европските принципи и норми на однесување.

Ја забележуваме реакцијата на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, со која се осудува говорот на омраза за време на фудбалскиот натпревар. Истовремено, повикуваме на решителни и неповратни чекори на официјалните власти во Скопје за искоренување на антибугарската агресија на јавниот простор на државата“, се вели во соопштението на бугарското Министерство за надворешни работи.

„Потсетуваме дека со Договорот од 2017 година и билатералните протоколи потпишани во 2019 и 2022 година, двете земји категорично се залагаат за преземање ефективни мерки против говорот на омраза.

Зачувувањето на напредокот постигнат во последните месеци во политичкиот дијалог бара ваквите настани засекогаш да станат минато. Само во овој дух двете земји ќе можат да отворат нова страница во односите, засновани на меѓусебно почитување и добрососедство“, се додава во соопштението на бугарското МНР.

Би можело да ве интересира

Османи во Ријад на средба со Ал Сауд: Голем потенцијал за директни инвестиции во земјава како и пласман за нашите земјоделски производи на саудискиот пазар

Ана Ололовска

МНР ја осудува иредентистичката изјава на Костадин Костадинов

Горан Наумовски

Османи во Барселона, утре се гласа за членство на С. Македонија во Унијата за Медитеранот

Ана Ололовска

Османи ја презентираше првата фаза на проектот Е-КОНЗУЛАТ – нов полесен пристап до конзуларните услуги во странство

Ана Ололовска

Македонка е полесно повредена во турканиците кои настанале по експлозијата во Истанбул

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов