Бугарски криминалец, еден од најбараните во Европа, уапсен во Скопје

Од:

Во Скопје, вчера полицијата уапсила 63-годишен државјанин на Бугарија кој бил баран по меѓународна потерница од Интерпол Софија, а бил осуден на 14 години затвор за силување, информираат од Министерството за внатрешни работи.

„На 29.06.2021 во 12.00 часот на подрачјето на Центар полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка и СВР Скопје го привеле П.И.М.(63) од Р.Бугарија, кој се барал со меѓународна потерница од Интерпол Софија, се вели во информацијата од МВР.

П.И.М. е осуден на казна затвор во траење од 14 години за кривично дело силување и противправно лишување од слобода и се наоѓа на листата на најбарани криминалци на Интерпол“.

Судија на претходна постапка му одредил екстрадициски притвор во траење од 30 дена и е спроведен во КПУ Затвор Скопје.

Би можело да ве интересира

Приведена лекарка во Куманово поради сомнение за примање поткуп и злоупотреба на службена положба

А1он

Пронајден хероин во Гевгелија, приведени пет лица

А1он

Пронајден кокаин, приведен дилер од Куманово

А1он

Средба на Спасовски со регионалниот директор за Југоисточна Европа на Глобална иницијатива против транснационален организиран криминал

А1он

Фатен разбојникот кој крадеше златен накит на штипјанки

А1он

Нападнат и ограбен кумановец

Ана Ололовска