Брзата реакција на НИКОБ спречи посериозен инцидент во грабежот на Уни банка

Од:

Вчера се случи вистинска драма во експозитурата на УНИ Банка во Капиштец. Вооружени крадци вчера извршија грабеж, но предизвикаа и опасен инцидент, но благодарение на брзината и професионалноста на НИКОБ обезбедувањето на крадците им се расипал планот.

dobivaj vesti na viber

Преку специјалниот сигурносен систем за набљудување и алармирање, обезбедувањето на НИКОБ во банката ги алармирале мобилните патролите на НИКОБ кои престигнале за 1 минута и биле преземени оперативно безбедносни мерки при што патролниот работник на НИКОБ ги забележал вооружените крадци како го нашуштаат објектот и се дале во бегство, но обезбедувањто на НИКОБ била упорно во намерата да ги разоткрие сторителите, но кон него биле истрелани куршуми.

Во понатамошниот дел од настанот, НИКОБ во размена на информации со МВР помогна во расветлување на кривичниот настан.

*ПР текст

Би можело да ве интересира

Над 30 полицајци се повредени во протестите пред Собранието

Кристијан Ландов

Акциска контрола на СВР Битола

Ана Ололовска

Пронајдена дрога, приведени осум лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран

Ана Ололовска

Приведен разбојник во Скопје

Ана Ололовска

Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведена 29-годишна жена од гостиварско барана со потерница за казна затвор од три години

Ана Ололовска