Брнз: На Северна Македонија ѝ се потребни избори согласно законите и Уставот

Од:

Амбасадорката на САД во државава Кејт Мари Брнз порачува дека е важно во земјава да се одржат избори затоа што, како што истакнува на Северна Македонија и се потребни потполно функционални институции за справување со сите предизвици, вклучително и со кризата со Ковид-19. Истакнува дека датумот за избори треба да се утврди во согласност со законите и Уставот на земјата.

-Важно е во земјата да се одржат избори. На Северна Македонија ѝ се потребни избрани и потполно функционални институции – влада и собрание – за да се справуваат со многуте итни предизвици кои ќе имаат долгорочен ефект врз иднината на земјата, вклучувајќи го одговорот на кризата со Ковид-19, како и подготовките за пристапните преговори со ЕУ. Што се однесува до датумот за овие избори, тој треба да се утврди во согласност со законите и Уставот на земјата, наведува Брнз.

Би можело да ве интересира

Трамп првпат ја спомна можноста да се одложат претседателските избори

А1он

Црна Гора може да ги одложи изборите за октомври поради епидемијата

А1он

На изборите во БиХ ќе учествуваат 130 партии

А1он

ВИДЕО: Таравари не ја прифаќа подадената рака од ДУИ

Искра Манојлоска

Шест пријави за нерегуларности на изборите во Кочани

А1он

Човек нудел ваучери за гориво, во возврат за гласање

А1он