Бојко Борисов апелира за политичко решение на ситуацијата во Македонија

Од:

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов настојува за наоѓање на политичко решение за ситуацијата во Македонија, изразувајќи загриженост поради случувањата во соседната земја.

– Македонија како држава е од суштинско значење и за Бугарија да го зачува суверенитетот и интегритетот и да продолжи по патот на евроатланските интеграции. Не е убаво на нашата граница да има таква нестабилност, изјави Борисов на прес-конференција во Парламентот.

Тој нагласи дека ги искористил своите лични контакти да им пренесе на политичарите во Скопје дека при вакви тензични ситуации се поднесува оставка, како што тоа е направено во Бугарија, Италија и Велика Британија.

Претседателот на ГЕРБ и кандидат за премиер на Бугарија синоќа телефонски разговарал со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов, со лидерот на СДСМ Зоран Заев и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

– Многу внимателно, без никакво мешање во внатрешните работи, побарав од сите да најдат политичко решение за неколкугодишната криза. Чувствата на лидерите на партиите треба да останат на второ место, омразата е голема, истакна Борисов.

Би можело да ве интересира

Џафери реагира на истражувањето на „А1он“ за кириите на пратениците, загрозена им била безбедноста

А1он

Реакција на генералната секретарка на Собранието по изјавата на Милошоски

Ана Ололовска

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пратениците со државни пари плаќаат кирии на роднини, кои наместо нив пречекуваат „гости“ во становите

Седници на две собраниски комисии

Ана Ололовска

Претседателот на Собранието ја прими Предлог-одлуката за основање на анкетна комисија за СЈО