(ВИДЕО) Богоевски: Зврлевски е ракот во правната држава

Од:

Пратеникот од мнозинството, Павле Богоевски во реплика кажа дека обвинителот Марко Зврлевски е ракот во правната државата и дека гонел политички неистомисленици на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

– Ако од 100 силувања јавниот обвинител направи грешка во едно, ќе ми биде криво, но тоа може да биде грешка. Ако во 10 монтирани случаи постапува, тоа е бранење на криминал, рече Богоевски.

Тој кажа дека би дебатирале за законот за јавно обвинителство во кој опозицијата би го бирала обвинителот тогаш кога ВМРО-ДПМНЕ ќе расчисти со нивните криминали.

Би можело да ве интересира

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Предраг Петровиќ

Собранието ги верификуваше мандатите на 118 пратеници

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Катерина Ѓуровски

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

Мицкоски: Апасиев имаше бланко понуда да се придружи кон македонското национално единство, тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови за одмор

Катерина Ѓуровски

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Катерина Ѓуровски