Блокирана Агенцијата за супервизија, му истече мандатот на претседателот

Од:

Агенцијата за супервизија на осигурувањето е пред блокада во работењето, бидејќи од денеска и формално oстана без првиот човек, Климе Попоски, кому му истече мандатот. Информацијата ја потврди Попоски за „А1он“.

dobivaj vesti na viber

„Немам информација до каде е постапката. Владата треба да достави до Собранието предлог, а Собранието да избере“, рече Попоски. Тој и самиот се пријавил за нов мандат.

Владата во октомври распиша оглас за избор на претседател и еден професионално ангажиран член на Советот на експерти на Агенцијата за супервизија на осигурување. Рокот за пријавување истече минатата недела, а сè уште е неизвесно кога би се случил изборот. Портпаролот на Владата Муамет Хоџа не одговори на повикот на „А1он“ колкку кандидати се пријавиле на огласот и дали се усвоени предлози и испратени во Собранието.

Советот на Агенцијата е составен од пет члена, од кои, еден е претседател. Агенцијата прави супервизија на друштвата за осигурување, осигурителните и брокерски друштва, издава и одзема согласности, дозволи и лиценци…

Освен овој избор, се одолговлекува постапката за избор на главен држаен ревизор во Собранието поради коалициската неусогласеност меѓу СДСМ и ДУИ. Во Собранието е заглавен е изборот за членови на Програмскиот совет на МРТ, како и на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Би можело да ве интересира

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

Ана Ололовска

Влада: Исплата на пензиите од 28 јуни

А1он

МТСП: В понеделник почнува исплатата на мајските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

Ана Ололовска

Тренчевска: Пензиите ќе продолжат да се исплаќаат предвремено на крајот од месецот, грижата за пензионерите е наш приоритет

А1он

Тасевска: Од утре исплата на мартовските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка за пензионерите

Мартовските пензии со дополнителните 1.000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

Ана Ололовска