АВМУ: Користењето буџетски средства за рекламирање во медиумите е спротивно на законот

Од:

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги соопшти дека одлуката на Министерството за надворешни работи да потроши 100.000 евра за кампања со цел промовирање на претседавањето со ОБСЕ е спротивна на законот.

„ Користењето буџетски средства за рекламирање во медиумите е во спротивност со член 102 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. За вакви и слични настани кои се од голема важност за државата, граѓаните не само што имаат право туку и треба да бидат информирани, но на други начини, а не преку трошење на буџетски средства. Користењето средства на даночните обврзници за рекламирање на власта преку комерцијалните радиодифузери може да предизвика нарушување на независноста и на уредувачката самостојност и истовремено може да создаде клиентелистички однос на медиумите кон власта“ се наведува во реакцијата на АВМУ.

Би можело да ве интересира

Владиката Петар отвора телевизија, ќе емитува квизови, вести и спорт во следните девет години

Орце Костов

АВМУ со поддршка на протестниот марш за одбрана на новинарското достоинство

АВМУ: Недолични се зборовите што пратеникот Димитар Апасиев ги упати кон новинарот Љупчо Златев на социјалните мрежи

Ана Ололовска

АВМУ: Неприфатлив е недоличниот однос на министерот Бектеши кон новинарката на ТВ Канал 5

АВМУ: Премиерот да се воздржи од искажување лични ставови за медиумите

АВМУ: Осуда за заканите упатени кон ТВ Канал 5

Ана Ололовска