(АУДИО) Заев: Груевски бара пари од АЕК

Од:

Лидерот на СДСМ објави аудио снимка за која посочи дека е разговор на премиерот никола Груевски со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, при што бара пари од АЕК.

dobivaj vesti na viber

Транскрипт

НГ: Миле?
МЈ: Молам?
НГ: Може ли АЕК да даде бе некои пари дужиме таму за документарци?
МЈ: Зависи колку претседателе, ептен сме кнап со пари, ова што му ги набациле.
НГ: 30 милиони денари.
МЈ: За оваа година?
НГ: За оваа година да. Па може и почеток на наредната, не е битно. Мислам, меѓу сега и јануари да ги исплатиме овие, за сите документарци уште толку ни остана долг.
МЈ: Ај вака. Дајте ми утре време да седнам со Боби, оти тие го правеа буџетот. Или да ви кажам во петок оти ми рече за петок ќе го има буџетот за наредна година?
НГ: Не, ти напрај уште утре, он веќе сигурно има во глава што како и кажи ми.
МЈ: Добро.
НГ: За општествена одговорност еве да пребаци, за, може да крстиме некој документарец којшто е вака најпопуларен, односно најшто одговара, за македонската борба за слобода и независност, е. Тоа ќе се користи за сите документарци ама он за тоа нека го каже.
МЈ: 500 илјади….
НГ: Да не биде сега за Скопје или за нешто друго знаеш. За македонската борба, ај.
МЈ: Важи, ќе проверам и ќе ви кажам.
НГ: За слобода и независност.
МЈ: Важи. НГ: Ај види па кажи ми.

Би можело да ве интересира

Пучдемон бара од Општиот суд на ЕУ да му го врати европратеничкиот имунитет за да избегне екстрадицијата во Шпанија

Ана Ололовска

42 илјади евра ќе му плати државата на Верушевски зашто бил неосновано притворен

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Васко Маглешов

Верушевски за душевна болка бара 71 илјади евра од државата зашто бил неосновано уапсен и притворен

Васко Маглешов

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов

Издаден налог за апсење на уште 122 воени лица поради неуспешниот обид за пуч во Турција