Арсовски: Фирмата „СВ Инвест“ блиска до Заеви и поврзувана со случајот рекет во РЕК Битола e во стечајна постапка

Од:

Фамозната фирма „СВ Инвест“ на Столе Чифлигароски, еден од луѓето кој со Вице Заев одземаше тендери на компании кои што си добиле во РЕК Битола и праќаше луѓе со Васко Ковачевски кој што е директор на ЕЛЕМ кај Вице да плаќаат рекет и покрај заработените милиони во РЕК Битола, оваа фирма на Столе Чифлигароски на „СВ Инвест“ на 22 март оваа година објавила отпочнување на стечајна постапка рече на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Фирма која од година во година и растел профитот по 50, 100 и 200 проценти, и во 2019-тата година заработила 2.5 милиони евра оданочени, отпочнала стечајна постапка за неизмирено побарување од нешто над 250.000 евра. На овој документ се гледа решението за отпочнување на стечајна постапка за поведување, а на овој документ се гледа образложението зошто односно за неизмирен долг од 16.5 милиони денари или нешто повеќе од 250.000 евра“ – рече Арсовски.

Арсовски тврди дека било очигледно е дека оваа фирма свесно се затвора.

„Дали тоа значи дека постои можност да сопственикот на фирмата ја напушти државата со парите со кои што ги заработил од РЕК Битола и да избега и да не може да биде достапен и на располагање на органите за случајот за рекет од 250.000 евра и изнуда на тендер во РЕК Битола. МВР и ЈО треба да преземат мерки уште веднаш, да го отворат случајот и да ги обезбедат на било каков начин сите инволвирани“ – рече Арсовски.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: АД ЕСМ ќе го засили ископот на сопствен јаглен

Ана Ололовска

Ковачевски: АД ЕСМ е гарант и стабилизатор на цената на електричната енергија, објавуваме меѓународен повик за набавка на јаглен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: Го оживеавме проектот Топлификација на Битола, изградбата почнува во октомври

ЕСМ: Политичките партии да не не инволвираат во дневно-политичките пресметки

Ана Ололовска

Ќурчиевски: И покрај енергетската транзиција никој во РЕК Битола нема да остане без работа

Ана Ололовска

Ковачевски: Очекуваме во наредните два до три месеци да ја докомплетираме постапката за изградба на топловодната мрежа во Битола

Ана Ололовска