Армијата со 195 припадници вклучена во обезбедување на болниците низ државата

Од:

Заклучно со вчерашниот ден вкупно 195 припадници на Армијата се вклучени во обезбедување на ред и дополнителна безбедност на болниците низ државава. Освен во Скопје, припадници на Армијата се распоредени и во центрите кои згрижуваат ковид пациенти во Дебар, Гевгелија, Кавадарци, Кочани, Куманово, Гостивар, Охрид, Прилеп, Струга, Струмица, Велес, Кичево…

– Во најголем дел од центрите кои прифаќаат ковид пациенти, имаме припадници на Армијата согласно планот што го прави Армијата заедно со Министерството за внатрешни работи. Дополнително во понеделник, 12 специјалисти и 20 медицински сестри ќе се вклучат во болниците во Скопје како подрршка на цивилно-здравствениот персонал, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција во Владата.

Во однос на тоа дека има поплаки оти припадниците на Армијата не придонесуваат за воспоставување на ред во болниците и чекаат насоки од обезбедувањето на болниците, Шекеринска со став дека Армијата постапува исклучиво по инструкциите кои произлегуваат од оперативните планови.

– Апсолутно е недозволено и нелогично војска да прима насоки од приватно обезбедување и тоа во никој случај не е така. Она што војската го прима се иструкции кои доаѓаат од Штабот и иструкции кои доѓаат од оперативните планови што ги работи МВР заедно со претставници на Генералштабот, нагласи Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Оглас за вработување на 150 војници во Армијата

Началникот на Генералштабот ги посети армиските припадници ангажирани во Словенија

Одбележан Денот на Армијата, Пендаровски одликуваше 13 војници

Горан Наумовски

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на Армијата

Командир во тетовска касарна побарал поткуп од 4.000 евра за да унапреди војник

Горан Наумовски

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната