(ВИДЕО) Апостолски: Ексдиректорот на УБК е неправедно оцрнет за „27 април“

Од:

Адвокатот на поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, Јордан Апостолски по завршување на денешното рочиште изјави дека обвинителството за организиран криминал нема докази дека неговиот клиент е било како вмешан во случувањата за 27 април.

„Нема никакви докази дека има било каква вмешаност. Сметаме дека обвинението е на стаклени нозе со цел само да се оцрни клиентот”, изјави Апостолски.

Според него, Обвинителството не направи напори да се дознаат вистинските сторители, но одби да каже дали одбраната има докази за тоа кои се всушност сторителите.

Тој ги негираше тврдењата на Русковска дека бранителите предложиле по околу 300 сведоци од обвинет, посочувајќи дека за неговиот клиент се предложени десетина сведоци.

Би можело да ве интересира

Дел од адвокатите за „27 април” во самоизолација, судењето закажано за 25 март

Ана Ололовска

Се одложува јавната седница за предметот по случајот „27 април“

Ана Ололовска

Ристовски: Како можам да правам план за упад во Собранието со луѓе што не ги ни познавам?

Мери Јордановска

Миланов: Нинџа не беше ни во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ за да тврди дека обвинетите го организирале 27 април

Мери Јордановска

Продолжува судењето за „организаторите на 27 април”

Ана Ололовска

ВИДЕО: Го прашав Оливер дали ќе излеземе живи од Собранието, тој рече „не“

Ана Ололовска