Апелациониот суд ги прифаќа бомбите како доказ во случајот „Триста“

Од:

Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на СЈО за предметот познат како „Триста“ и аудио записи од телефонски разговори ќе може да бидат користени како докази во предметната кривична постапка.

Со ова се преиначува одлуката на Основниот суд Скопје 1 со која телефонските разговори беа издвоени од списите на предметот како доказ прибавен на незаконит начин.

Случајот „Триста“ беше презентиран од СЈО на прес-конференција на 23 март. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи кажа дека се работи за кривично дело – злоупотреба на службената положба и овластување, а постои основано сомнение дека е извршено од страна на помошник министер во Министерството за внатрешни работи, во врска со јавна набавка што се однесува за 300 возила.

Би можело да ве интересира

Изборот на нови судии во Апелација, може да ги врати „Ласкарци“, „Титаник“ и „Талир“ од почеток

Избрани осум судии за Апелациониот суд во Скопје: Извиси прворангираниот Лазар Нанев

Орце Костов

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Апелација се правда: И казната од осум години за Ангелче е највисока досега

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелацискиот суд Скопје