Апелација ќе расправа дали 8 бомби ќе бидат доказ во постапката за „мерцедесот“ на Груевски

Од:

Апелациониот суд денеска попладне ќе расправа дали осум бомби ќе бидат доказ во постапката за набавката на „мерцедесот“ на поранешниот премиер Никола Груевски.

dobivaj vesti na viber

Случајот со набавката на луксузниот владин „мерцедес“ го отвори Специјалното јавно обвинителство, по името „Тенк“. Обвинение е поднесено против Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и Ѓоко Поповски, заменик – министер во МВР.

Обвинетите се товарат дека ја злоупотребиле службената положба за да прибават имотна корист за себе или за друго лице, со што му нанеле штета на државниот буџет. Во прислушуваните разговори кои ги објави опозицијата набавката на ова возило била договарана помеѓу Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

Би можело да ве интересира

Дојави за бомби во над 130 учиилишта низ Србија

Дојавите за бомби во Белград биле испраќани од Полска, Иран, Нигерија

Повторно дојави за бомби во училиштата во Белград

Поради дојавите за бомби во 70 белградски училишта наставата е онлајн

ВИДЕО: Нови дојави за бомби во Белград, евакуирани два трговски центра и студентски дом

Катерина Павлова-Николовска

Државниот завод за ревизија ги објави ревизорските извештаи на Апелацискиот суд Скопје

А1он