Апелација ќе ги разгледува жалбите на осудените за „Диво насеље“

Во Апелацискиот суд во Скопје денеска и утре треба да бидат разгледани жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско „Диво насеље“ во мај 2015 година, во која животот го загубија осум припадници на македонските безбедносни сили и десет членови на вооружената група, а 30 лица беа ранети.

Според пресудата на Основниот суд Скопје 1 од 2 ноември 2017 година за терористичкиот напад на 9 и 10 мај 2015 година осудени беа 33 лица.

Седуммина од обвинетите добија доживотен затвор, 13 беа осудени на по 40 години, шестмина на 20 година, еден на 18, двајца добија по 14, други двајца по 13, а уште двајца беа осудени на по 12 години. Четворица добија ослободителни пресуди. Обвинителството тогаш бараше доживотен затвор за сите.

По жалбите на 33-та осудени денеска и утре ќе заседава второстепениот суд.

Би можело да ве интересира

Обвинет во Диво Насеље до Сулејман Реџепи: Ролекс, не заборавај да побараш прошка од Бог за злосторствата што ги имаш направено

Ана Ололовска

Апелација ја отфрли жалбата, Спиро Ристовски останува во притвор

(ВИДЕО) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права, бараме укинување на пресудата

Ана Ололовска

Адвокатка на обвинети во Диво Насеље: Обвинителството нема докази за обвинението „тероризам“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Миланов: Диво Насеље не беше тероризам

Ана Ололовска

Апелација ги разгледува жалбите на осудените за „Диво насеље“

Ана Ололовска