Апасиев ја донесе Арсовска пред антикорупционерите

Од:

До ДКСК пристигна пријава за нерегуларни трошења на кандидатката за градоначалник на Град Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска.

Таа официјално е независен кандидат за градоначалник на Град Скопје, со различен број на гласачкото ливче од партијата ВМРО-ДПМНЕ, без никаков склучен договор за коалицирање во изборниот процес.

Пријавата е поднесена од Левица во средата, чиј лидер, Димитар Апасиев реагираше преку социјалните мрежи уште пред девет дена.

„Данела Арсовска, официјално е независен кандидат за градоначалник на Скопје, со различен број на гласачкото ливче од ДПМНЕ. Правно гледано, немаат ни склучено договор за коалиција. Тоа значи дека, по закон, и следува само 3% од буџетот за платено политичко рекламирање (околу 15.000 ЕУР) и само 30 секунди на секој час емитувана програма – како и за сите останати “независни кандидати“. Арно ама, она лагано си ги користи 45% од првиот привилегиран пакет на парите кои им следуваат на ДПМНЕ и ААА (цирка, околу милион ЕУР за реклами)!? ДИК, АВМУ и Антикорупциска, ко по обичај, мува не ги лази за овие нерегуларности“, реагираше Апaсиев на Фејсбук.

Од партијата се сомневаат дека Арсовска ги користи буџетските средства и рекламниот простор кои што согласно со Изборниот законик ѝ припаѓаат на коалицијата „Обнова на Македонија“, иако и двата субјекта немаат склучено официјален писмен договор за коалиција, а како доказ за тоа наведуваат дека Данела Арсовска настапува под реден број 82, а коалицијата „Обнова на македонија“ под реден број 7 на гласачкото ливче. Апасиев посочи дека има и кривична одговорност за нелегално трошење буџетски пари за друг правен субјект, со друг даночен број.

Би можело да ве интересира

Мицкоски бара време за да се видат резултатите на Арсовска

Кристијан Ландов

ДИК одлучува по приговори од вториот круг на изборите за градоначалник на Дебар

Ана Ололовска

Избори за градоначалник на Дебар: Дука од ДУИ – 4.291 глас, Поцеста од АА/А – 4.153

А1он

Хекуран Дука го победи Беким Поцеста во Дебар за 138 гласа

Катерина Павлова-Николовска

Дука прогласи победа во Дебар

Ана Ололовска

Во Дебар затворени гласачките места

Ана Ололовска