Анонимен испраќач користи лого на УЈП за да ги наведе граѓаните да ги споделат своите податоци од дебитните и кредитните картички

Од:

Управата за јавни приходи ги информира граѓаните дека вчера и денеска, непознат испраќач користејќи го логото на УЈП, преку смс-пораки се обидел да наведе граѓани да споделуваат лични и податоци од дебитни и кредитни картички.

„Пораките се испраќани од телефонскиот број +38979212628 со следната содржина ,, Извршете ја задолжителната пријава на УЈП https://ujp.mk/verifikacija. Овој линк е лажен и не води кон електронска адреса на Управата за јавни приходи.

Управата за јавни приходи апелира да не се отвараат овие смс-пораки и да не се отвара линкот, а доколку некој го отворил линкот, да не ги пополнува полињата во кои се бараат лични податоци од граѓаните, затоа што истите можат да бидат злоупотребени. Управата за јавни приходи ги презема сите неопходни активности за справување со конкретната ситуација“, соопштија од Управата за јавни приходи за „А1он“.

Би можело да ве интересира

Предупредувачки протест за повисоки плати на вработените во УЈП

Катерина Павлова-Николовска

УЈП: Рокот за потврда или корекција на годишната даночна пријава за 2022 година е 31 мај

Ана Ололовска

Во февруари 12 556 работници не добиле плата, а во март близу 32.000

УЈП: Рокот за поднесување на ДДВ-04 пријави продолжен до 28 април

УЈП со апел до граѓаните: Не отворајте СМС пораки кои повикуваат на задолжителна пријава од УЈП

Ана Ололовска

Пазарниот инспекторат со полиција и УЈП ќе проверува дали пазарџиите ги замрзнале цените

Орце Костов