Американскиот Сенат ќе донесе резолуција за поддршка на Преспанскиот договор

Од:

Американскиот Сенат се очекува на почетокот на следната недела да усвои резолуција со која ќе се поддржат активностите на Македонија и на Грција во однос на имплементацијата на Договорот од Преспа.

Ова на средбата на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на неколкудневна работна посета на Вашингтон му го соопштил сенаторот Рон Џонсон, кој воедно е претседавач и со Комитетот за домашна безбедност и владини прашања при Сенатот на САД.

Како што соопшти СЕП, честитајќи на успехот на земјата, сенаторот Џонсон го известил Османи за неговата иницијатива, заедно со сенаторката Џеин Шахин. Во текстот на резолуцијата, која во драфт верзија му била предадена на Османи, меѓу останатото, се препорачува на Советот на ЕУ во јуни оваа година да ја потврди одлуката за почеток на преговорите. Како што посочил сенаторот, текстот на оваа резолуција се очекува да биде финализиран и ставен на дневен ред на Сенатот на почетокот од следната недела и да биде усвоена.

„Вистинска привилегија е партнерството на Македонија со САД, кое продолжува со несмалено темпо, за што САД може да смета на нашата заемја како на цврст сојузник во промоција на западните демократски вредности на Балканот“, истакна Османи.

Претходно Османи учествуваше и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател Доналд Трамп. Во неговата денешна агенда беше и посета на Конгресот каде Османи имаше средба и со конгресменот Стив Стиверс, кој до јануари оваа година ја вршеше функцијата претседател на Националниот Републиканскиот комитет во Конгресот на САД. Централна посета на Конгресот беше средбата со новиот претседавач со Комитетот за надворешна политика во Конгресот на САД, Елиот Ејџел.

Би можело да ве интересира

Грчки медиуми: Министерката за труд на Северна Македонија не ја трга таблата со старото име

Ана Ололовска

Грчите медиуми за случајот со таблата во Министерството за труд и социјална политика

Ана Ололовска

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: ВМРО-ДПМНЕ ја замајува јавноста со заговарање за поништување на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Сенатот не дозволи сведоци во постапката за импичмент на Трамп, финалното гласање идната недела

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО)Талески: Секој обид за ревидирање на Преспанскиот договор е закана за иднината на државата

Предраг Петровиќ