senat sad

Свет

Американскиот претседател отсега нема да може сам да одлучи земјата да истапи од НАТО

А1он
Вкупно 15 сенатори, демократи и републиканци, денеска во Сенатот поднесоа на разгледување нацрт закон за ограничување на правото на претседателот на САД да одлучува самостојно
Свет

Во Конгресот на САД распит за пропустите во обезбедувањето пред нападот на 6 јануари

А1он
Пред две сенатски комисии денеска се одржува распит на раководителите на полициската служба на Капитолот за пропустите во обезбедувањето за време на нападот на зданието
Свет

Пелоси: Меконел е лицемер, републиканците го погазија Уставот на САД

А1он
Републиканците не успееја да го сработат она што е нивна работа, да ја почитуваат институцијата на која и служат, изјави синоќа спикерот на Претставичкиот дом,
Свет

Трамп: Ова беше најголемиот лов на вештерки во историјата на Америка

А1он
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше ослободен од Сенатот од обвинение за поттикнување бунт, вети дека ќе продолжи да ја брани „големината на Америка“.
Свет

Трамп ослободен и на историското второ судење

А1он
Американскиот Сенат го ослободи поранешниот претседател Доналд Трамп со мнозинство гласови по обвинението за поттикнување бунт за време на немирите и упадот во зградата на
Свет

ВИДЕО: Во Сенатот завршна дебата за отповикување на Трамп

А1он
Американскиот Сенат до крајот на денот треба да ја заврши расправата за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп. Сенатот денеска ја продложи расправата за отповикување
Свет

Републикански сенатори бараат од Бајден да го преиспита пакетот помош

А1он
Група од десет републикански сенатори побараа од американскиот претседател Џо Бајден да го преиспита пакетот помош заради пандемијата во износ од речиси две илјади милијарди
Свет

Судењето за отповикување на Трамп е закажано за в понеделник во Сенатот

А1он
Претставничкиот дом на САД во понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт. Со тоа
Свет

Сенатот веројатно ќе го осуди Трамп и ќе му забрани повторно да се кандидира, пишуваат медиумите

А1он
Многу е веројатно дека американскиот Конгрес ќе му забрани на претседателот Доналд Трамп да се кандидира за втор мандат, јавија американски медиуми, откако Трамп вчера
Свет

Демократот Рафаел Варнок прогласи победа во Џорџија

А1он
Демократот Рафаел Варнок прогласи победа во трката со републиканската противкандидатка Кели Лефлер за едно од двете места во Сенатот на изборите во сојузната држава Џорџија,