Алтернатива: „Кралот е гол“, да се истражат индициите за корупција на семејството Ахмети

Од:

Секој ден гледаме нови индиции за криминалот и корупцијата на високите функционери на ДУИ и членовите на нивните семејства. Истражните органи продолжуваат да молчат пред силните сомнежи за можна злоупотреба на милиони евра од страна на членовите на семејствата на функционерите на ДУИ, вклучително и членовите на семејството на Али Ахмети велат од Алтернатива.

– Бараме правосудните органи да ги истражат сите индиции и да го докажат потеклото на имотот на оваа династија, создадено на грбот на проблемите на Албанците. Се чини дека ДУИ била добро обучена за време на режимот на Груевски. Тогаш беа Груевски и фамилијата, сега се Ахмети и фамилијата, Груби и фамилијата, Мерко и фамилијата… Како ДУИ да беше огранок на Коза Ностра, а не политичка партија. Стана јасно каков беше гласот на раководството на ДУИ за ветинг. Ова беше политичката измама на векот. За да се сокрие богатењето на семејствата на ДУИ, мораше да се истражи имотот на сите други, освен нивниот. Овие индиции за корупција, спротивно на вредностите на ЕУ и НАТО, се најсилната потврда дека предлог-уставниот амандман на АлтернАтивА го удира во срце политичката корупција на високо ниво. Кога ќе овозможиме кривичните дела вршени од избраните и именуваните лица никогаш да не застарат, тогаш ќе бидеме сигурни дека нема спас дури и за оние кои можат привремено да влијаат врз одлуките на истражните органи. Едно е сигурно: „Кралот е гол“, додека Албанците веќе гласно зборуваат за ова, се вели во соопштението од Алтернатива.

Би можело да ве интересира

Европски Сојуз за Промена го прашува Ахмети: Колку години затвор му простувате на Груевски со измените на Кривичниот законик

За Ковачевски ставањето карти со Голема Албанија е потег задоцнет 145 години

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

Предраг Петровиќ

Ахмети – Лудва: Уставните измени се многу важен чекор за земјава

Ќе се почувствува молњата што доаѓа: Алтернатива, Беса и Демократско движење од следната недела официјално

Ахмети: Изборите ќе се одржат во редовниот термин и нема потреба од лидерска средба

Предраг Петровиќ