Алијансата за Албанците го номинираше Ремзи Мехмеди за претставник во работната група за измени на Уставот

Од:

Aлијансата за Албанците го номинираше Ремзи Мехмеди за претставник во работната група за измени на Уставот, информираа од партијата за МИА.

Претходно, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ на прес-конференција соопшти дека партијата ја номинираше Цветанка Иванова за претставник во работната група за измени на Уставот.

Рокот за номинирање претставници во работната група за измени на Уставот што Министерството за правда им го даде на институциите и политичките партии истекува денеска.

Освен парламентарните политички партии во работната група при Министерството за правда претставници треба да номинираат и од Кабинетот на Претседателот на државата, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и експерти од областа на уставно право.

И додека во јавноста викендов се лицитираше со можните имињата на членовите, дел од политичките партии на дописот од Министерството за правда одговорија негативно. ВМРО-ДПМНЕ, Алтенатива, Левица, СПМ и Демократски сојуз информираа дека нема да учествуваат во работната група.

Би можело да ве интересира

Алијанса за Албанците ја поздрави одлуката на Стејт департментот за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко

Алијанса за Албанците: ВМРО-ДПМНЕ да ги надмине сопствените изборни интереси и да се воздигне на должноста што и припаѓа

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците: Сурија Рашиди предлог за директор на МЕПСО, Бујаре Абази на „Македонска пошта“

Ана Ололовска

За Алијанса за Албанците предлогот на Алтернатива е несериозен

Алијанса за Албанците: Го фативме Мицкоски со рачињата во медот, ова е единствената причина за нападите на ВМРО

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Новата „Пазар 3“ коалицијата нема да донесе ништо подобро за граѓаните