Алијанса за Албанците: ВМРО-ДПМНЕ да ги надмине сопствените изборни интереси и да се воздигне на должноста што и припаѓа

Од:

„Tоа што ВМРО размислува и зборува за уставни измени е добра работа за нив како политички субјект, но и за државата“, велат од Алијанса за Албанците.

„Од друга страна, решението што го нуди овој политички субјект во однос на преамбулата е апсолутно непознавање на реалноста или намерно отстапување за изборни ефекти. Времето на доминација на еден етникум во Северна Македонија заврши еднаш засекогаш и нема враќање во такво време. Македонците се 54%, а Албанците 30% и заедно не го сочинуваат процентот на Хрвати во Хрватска кои се над 90%.

Поставувањето на Албанците во нивниот предлог како национално малцинство уште еднаш покажува дека нивниот менталитет е вратен со децении наназад и тоа е за жалење.

Политичката партија ВМРО-ДПМНЕ мора да ги надмине нивните изборни интереси и да се воздигне на должноста што им припаѓа, вклучително и подготвеноста на нејзиниот лидер јавно да се изрази, во отстранувањето на навредливата терминологија за јазикот на нивните сограѓани, во случајов албанскиот јазик“, соопшти Алијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

Алијанса за Албанците ја поздрави одлуката на Стејт департментот за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко

Алијансата за Албанците го номинираше Ремзи Мехмеди за претставник во работната група за измени на Уставот

Горан Наумовски

Алијанса за Албанците: Сурија Рашиди предлог за директор на МЕПСО, Бујаре Абази на „Македонска пошта“

Ана Ололовска

За Алијанса за Албанците предлогот на Алтернатива е несериозен

Алијанса за Албанците: Го фативме Мицкоски со рачињата во медот, ова е единствената причина за нападите на ВМРО

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Новата „Пазар 3“ коалицијата нема да донесе ништо подобро за граѓаните