Алијанса за Албанците: Не кратете од платите на наставниците и на администрацијата

Од:

Алијансата за Албанците реагира на барањето на СДСМ до Владата да се намалат платите на наставниците и на државната и јавна администрација. Од партијата предлагаат приходите до 30.000 денари да останат непроменети, а приходите на 30.000 денари да паднат на минималната плата за април и за мај.

„Фактот дека вработените во јавната и државната администрација, наставниците во средните и основните училишта кои примаат најниски плати, нивниот месечен приход е далеку над нивото на потрошувачката корпа, затоа сметаме дека е неподнослив товар за оваа категорија да се оптовари и со еден дел од трошоците за справување со кризата. Алијансата за Албанците ја поканува власта да бараат извори на финансирање на други адреси, позајмувајќи средства од меѓународни финансиски институции, зголемувајќи ја ефикасноста на јавните пари, намалувајќи ги максимално јавните непродуктивни трошоци, прекинувајќи ги сите јавни трошоци на јавни службеници, освен основната плата“, велат од Алијансата за Албанците.

Од партијата велат дека во функција на конкретизирање на мерките, предлагаат приходите до 30.000 денари да останат непроменети, а приходите над 30.000 денари да паднат на минимална плата за април и мај.

„Тие кои имаат солидни плати имаат дополнителна можност да ги надминат следните 60 дена. Се надеваме ќе ја надминеме оваа состојба што е можно поскоро“, велат од Алијансата за Албанците.

Би можело да ве интересира

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива ги интензивираат активностите

А1он

Алијанса за Албанците: Државата ги запоставува граѓаните заглавени во странски држави, не помага за нивно враќање во земјата

Ландов

Алијанса за Албанците: Дивоградбите во Струга се прават со амин на градоначалникот

А1он

Алијанса за Албанците за собирот во Струга: Владата треба да запре со двојните стандарди

А1он

Алијанса за Албанците: Да се отворат кафулињата и полицискиот час да се скрати од 23 до 5 часот

А1он

Алијанса за Албанците: Прославата на Велигден во Бигорски претставува скандал и кршење на сите мерки

Ана Ололовска