Алијанса за Албанците: ДУИ ги разгоре сомнежите дека е коорганизатор на крвавиот четврток

Од:

ДУИ, преку пратеникот Агим Шаќири и претседателот на Собранието Талат Џафери, бранејќи го Трајко Вељаноски од излегување пред лицето на правдата, удрија врз законот, ги издадоа своите гласачи, ги издадоа и нашите сојузници од САД и ЕУ кои чекаат воведување и функционирање на правдата, велат во соопштение од „Алијанса за Албанците“ на Зијадин Села.

„ДУИ, фатена за опашка од страна на ВМРО-ДПМНЕ, заложник на криминалот и корупцијата, кои спречија одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски – осомничен како главен организатор на крвавите настани од 27 април, говори за сомневање дека и ДУИ е коорганизатор на насилството од 27 април и се чини дека се принудени да ги бранат криминалците од ВМРО“, се наведува во соопштението на политичката партија од албанскиот блок.

Од „Алијансата за Албанците“ наведуваат дека Џафери, вчера не го спровел барањето на Судот за одземање на имунитетот на Вељаноски.

„Талат постапи исто како претседателот Иванов, кој одби да го потпише Законот за јазиците и да го ратификува Договорот од Преспа, иако законот и Уставот на РСМ му го наложуваат тоа“, сметаат од партијата.

„ДУИ, поради своите хипотеки во криминалот и корупцијата, ја земаат на врат иднината на интеграција на земјата во ЕУ. Ја потсетуваме јавноста дека лидерите на ЕУ, поставија два мошне јасни критериума пред Северна Македонија за отворање на преговори – Одговорност за 27 април и конечни пресуди за случаите на корупција и скандалот со прислушувањето“, се истакнува во соопштението.

„Алијанса за Албанците“ смета и дека конечно време е СДСМ да го дефинира својот став во врска со дуализмот на ДУИ, партија која, како што велат, е на власт со СДСМ, а во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Џолев: Во брзо време ќе има оценка на обвинението за организаторите на 27 април

Ана Ололовска

Кривичен четири месеци не може да го оцени обвинението за организаторите на „крвавиот четврток“

Виктор Јованов

Апелација им ги потврди казните на напаѓачите на Зијадин Села

Васко Маглешов

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Села ја прифати поканата од Заев за лидерска средба

Татјана Ташкова

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

Татјана Ташкова