Алијанса за Албанците: Да се отворат кафулињата и полицискиот час да се скрати од 23 до 5 часот

Од:

Од Алијансата за Албанците тврдат дека со оглед на тоа што бројот на излечени од Ковид-19 се зголемува, а паѓа бројот на новозаразени, земјава треба да влезе во втората фаза на олеснување на рестриктивните мерки.

Од Алијансата предлагаат скратување на полицискиот час од 23:00 до 05:00 часот, а почитувајќи ги заштитните мерки (дистанца, маски, ракавици) да се почне со отворање на бизнисите како што се рестораните, кафулињата и сличните бизниси кои се затворени поради коронавирусот.

„Иако туризмот во земјата не е на ниво што треба да биде, сепак е неспорно дека овој сектор, како и хотелите и транспортот, придонесуваат на економијата на земјата, кои се најпогодени сектори од здравствено-економската криза. За 72.743 вработени во овој сектор да можат да ја обезбедат нивната егзистенција, барем она што може да го направи владата за најпогодените сектори е да понудат 100% субвенција на придонеси за плати на работниците на ниво на минимална плата за што од државната каса треба да бидат издвоени 15,6 милиони евра. Нема подобра причина за трошењето пари од државната каса од тоа да им се помогне на тие кои се најпогодени од пандемската криза“, велат од Алијансата за Албанците.

Би можело да ве интересира

1871 активен случај на Ковид 19 во Скопје, најмногу случаи во Чаир

А1он

205 нови случаи на Kовид 19, починати се 6 лица

Ана Ололовска

Села бара разбирање од Хоти за ПЦР тестовите – на Твитер напиша дека ваквата мерка е политички мотивирана

Ана Ололовска

По скринингот на 210 работници, светиниколската конфекција „Мода“ ги затвори погоните

Ана Ололовска

„Дрекслмајер“: Ги преземаме сите мерки против Ковид-19, тројцата заразени работници не се поврзани меѓу себе

Ана Ололовска

Предлог казна од 2 000 евра за лице од Битола за непочитување на наредба за домашна изолација

Ана Ололовска