Алијанса за Албанците: Али Ахмети зборува за албански премиер, додека бојкотира албански претседател

Од:

Од Алијанса за Албанците реагираат на денешната изјава на Али Ахмети за Албанец премиер на Македонија.

„Денес Демократската унија за интеграција ја одбележува 18-годишнината од неуспеси, неисполнети ветувања, коруптивни скандали, лаги и манипулации! 18 години владеење, 18 години шанса да се докажете, но се што докажавте беа личните и партиските интереси за кои граѓаните сфатија, и веќе не молчат.

ДУИ нема легитимитет да зборува за потребите на граѓаните, а камо ли за легитимно претставување на волјата на народот. Вие ја изгубивте оваа легитимност со своите постапки, затоа што денес Албанците немаат соодветна застапеност, немаат еднаков третман, немаат иднина и немаат живот затоа што вашиот незаситен стомак сè уште продолжува да се засити на штета на луѓето!

Ако Демократската унија за интеграција ја исполнеше својата обврска кон граѓаните за сите дадени ветувања и ако беше искрена во идејата за албанско владеење а не консензуално, вие би го поддржале кандидатот за албански претседател на претседателските избори!

Но, вие се одлучивте за консензуален претседател, а оваа поддршка беше само ваша политичка игра во замена за партиски интереси со цел да победите неколку општини на локалните избори што знаевте дека сте ги изгубиле.

Кога Али Ахмети имаше шанса да докаже дека навистина го поддржува албанското раководство, тој избега како кукавица на 27 април откако бил свесен за можните напади на собранието, а токму Зиадин Села ги запре неговите зборови што се вртеа како расипана лента! Разликата го направи гласот на Зиадин Села, а не на Али Ахмети.

Граѓаните не забораваат и знаат да ја направат разликата, затоа што и по 18 години сè уште се справуваме со истите проблеми. Денес се соочуваме со масовна миграција на младите кои се убедени дека со вас иднината им е украдена, денес Албанците се казнети само затоа што се Албанци, денес на Албанците им се работните места од други!

Денес, по 18 години, Али Ахмети е лидер напуштен од многу искрени и кредибилни припадници на поранешната ОВК!

Денес, Албанците желни за промена не може да ги изманипулирате, затоа што знаат дека со вас тоа што се вели никогаш не се прави!“, се наведува во соопштението од Алијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

Алијанса за Албанците ја поздрави одлуката на Стејт департментот за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко

Алијансата за Албанците го номинираше Ремзи Мехмеди за претставник во работната група за измени на Уставот

Горан Наумовски

Алијанса за Албанците: ВМРО-ДПМНЕ да ги надмине сопствените изборни интереси и да се воздигне на должноста што и припаѓа

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците: Сурија Рашиди предлог за директор на МЕПСО, Бујаре Абази на „Македонска пошта“

Ана Ололовска

За Алијанса за Албанците предлогот на Алтернатива е несериозен

Алијанса за Албанците: Го фативме Мицкоски со рачињата во медот, ова е единствената причина за нападите на ВМРО

Ана Ололовска