(ВИДЕО) Алексадрова: Иницираме закон со кој бараме забрана за греење на дрва

Од:

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ следната недела ќе поднесе закон, кој предвидува сет мерки против загадувањето, а ќе почне да важи од 2021-ва година, со кој е предвидено 50 проценти да се намали загаденоста во Скопје.

Како што рече пратеничката Емилија Александрова, со законот ќе бараат забрана за греење на дрва и целосна екологизација на институциите и домовите.

„Со овој закон ќе иницираме да престане да се користи јаглен, нафта, мазут, како и греењето на дрва. Ќе бараме бесплатни печки на пелети, субвенционирана цена на пелети, приклучување на сите институции на системите за топлификација, а јавниот превоз, односно автобусите да бидат на метан или на електричен погон. Истото ќе важи и за такси превозниците. Согорувањето на масло, гуми да биде кривично дело и да се стави забрана на увоз и согорување на отпад“, рече Александрова.

Ги повика сите политички чинители да дадат поддршка на законот за да може да го донесе овој парламентарен состав до распуштањето на Собранието.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Александрова: ДУИ го понесе товарот тие да бидат лошите момци за да не биде ВМРО

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Александрова: Мицкоски да си даде оставка, поради лицемерниот однос кон НАТО интеграциите

Габриела Димковиќ-Мишевска

Благодарност од Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ до Холандија за позитивниот заклучок за отпочнување на преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара да биде вклучена во преговорите за Изборниот законик

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Бундестагот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Независните на ВМРО, не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на мандатот на Груевски

Ана Ололовска