Академијата за судии ќе потпише меморандум за разбирање со ОБСЕ/ОДИХР и Јавното обвинителство

Од:

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“, денеска во просториите на Академијата ќе потпише меморандум за разбирање со ОБСЕ/ОДИХР и Јавното обвинителство во Република Северна Македонија.

Потпишувањето на меморандумот е во врска со спроведувањето на Програмата за обука на јавни обвинители за справување со криминал од омраза во државата.

На настанот свое обраќање ќе имаат проф. д-р Наташа Габер Дамјановска, директор на Академијата за судии и јавни обвинители Павел Шатев, Љубомир Јовески, јавен обвинител на Република Северна Македонија, амбасадорот Игибјорг Солун Гисладотир, директор на ОДИХР и амбасадорот Клеменс Која, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, се наведува во соопштението од Академијата „Павел Шатев“.

Би можело да ве интересира

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Татјана Ташкова

Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Поднесено обвинение против поранешниот директор и тројца вработени од Централниот регистар

Ана Ололовска

Обвинителство: Отворен е предмет и се постапува по случајот со спорниот тендер за радарски систем

Ана Ололовска

Јеремиќ: Доаѓањето на ОБСЕ за изборите во Србија е задоцнето

Ана Ололовска

ОБСЕ го поздрави ослободувањето на турските новинари

Ана Ололовска