Африм Гаши претседател на Алтернатива и во следните четири години

Од:

Африм Гаши ќе биде претседател на Алтернатива и во следните четири години откако денеска на првиот Конгрес на партијата ја доби довербата од делегатите.

dobivaj vesti na viber

За изборот на Гаши за нов претседател на Алтернатива гласаа мнозинство од присутните делегати на Конгресот.

„На демократски начин Конгресот одлучи да ми довери нов четиригодишен мандат. Тоа е огромна чест и одговорност истовремено, им благодарам на сите членови на Алтернатива. Истовремено сакам да биде ова успешен мандат не само за активистите и гласачите на Алтернатива, туку и за сите граѓани. Мислам дека денеска Алтернатива станува еден од најсериозните политички субјекти во државата, со намера да допринесе во севкупните политички процеси во државата, како еден од најконструктивните, најотворените субјекти во државата кои мислат државотворно и сакаат да допринесат за добробитот на сите во државата“, изјави претседателот Гаши по завршувањето на Конгрес на партијата.

Конгресот денеска ги усвои и Статутот, како и новата програма на партијата за периодот 2022 – 2026. Делегатите со мнозинство гласови ги избраа и новите членови на Централниот одбор.

Би можело да ве интересира

Алтернатива го поддржува францускиот предлог

Алтернатива: Скендер Реџепи треба да го врати мандатот кој го добил во име на партијата

Реџепи ја напушта Алтернатива, ќе биде независен пратеник

А1он

Средба Гаши – Ковачевски: Алтернатива ќе се заложи за унапредување на државата кон европското семејство

Ана Ололовска

Антикорупциска: Изјавата на Гаши е сериозен обид за политизирање и дискредитирање на нашата работа

Беким Сали ќе го замени Венко Филипче во Здравство, Алтернатива ги одреди министерите и директорите