ВИДЕО: Адвокатот на Трајковски сака одново да се сослушуваат сведоците во ТНТ

Од:

Адвокатот Јовица Страшевски кој го застапува ексградоначалникот Тони Трајковски во случајот ТНТ за незаконското рушење на објектот „Космос“, смета дека оставката од поротничката Лилјана Ивановска-Кочкоска значи дека надвладеала правдата и разумот. Тој го поздрави гестот на поротничката.

„Видовте и сами, вие новинарите, дека сите сценарија кои судот сакаше да ги наметне, дека правиме притисок врз поротничката, дека има закани, дека има се, дека не е точно. Го поздравувам гестот на поротничката која поднесе оставка поради размислувањето дека и е истечен мандатот, со тоа, победи правдата во Македонија“, порача Страшевски.

Тој смета дека е подобро да се изведат повторно сите докази, да се ислушаат сите сведоци, бидејќи тој не знаел ништо од нив.

„Има два начини, да се изведат повторно доказите и да се читаат. По мене е подобро повторно да се изведат, но ако сите се согласат за поинаку, и јас би се согласил. Само два часа имам извршено увид во постапката и од доказите не знам ништо. Нема да се успори постапката. Нема да правам опструкции во постапката, затоа што во интерес ни е да ја докажеме правдата и вистината“, порача Страшевски.

Би можело да ве интересира

Судењето за ТНТ одложено бидејќи сопруг на обвинета е во изолација поради коронавирус

Ландов

„ТНТ“ продолжи со изведување докази

Ана Ололовска

ТНТ по две години започна повторно, овој пат се презентираа докази на ЈО

Ана Ололовска

Судот не дозволи одложување на ТНТ за Јанакиески да оди на седница за укинување на притворот

Кристијан Ландов

Адвокат на обвинета за незаконско уривање на „Космос“: Ние треба да учиме од неа

Кристијан Ландов

Трајковски се пријавил кај Русковска како оштетен сведок во случајот со Меѓународниот сојуз, му се пожали на судијата дека не го викнале за исказ

Кристијан Ландов